Pakistan Aile Ziyaret Vizesi

Pakistan Aile Ziyaret Vizesi

Pakistan ülkesi ziyaretlerini gerçekleştirmek isteyenlerin ihtiyacı olan en önemli belge vizedir. Vizeler kendi içinde kullanım amacına göre çeşitlilik göstermektedir. Vize çeşitleri arasında aile ziyaret vizesi, ticari vize, turistik vize ve öğrenci vizesi gibi çeşitlilik kazanmaktadır. Eğer amacınız Pakistan vizesi almak ise dikkat etmeniz gereken en önemli husus ihtiyacınız olan vize türünü doğru belirlemek olacaktır.

Pakistan topraklarında yaşayan aile bireylerini ve ya dostlarınızı ziyaret etmek istiyorsanız bunun için başvuruda bulunmanız gereken vize türü Pakistan Aile Ziyareti Vizesi olmalıdır. Ülkeye farklı sebeplerle ziyaret gerçekleştirmek isteyen her Türk vatandaşının Pakistan vizesi alması gerekmektedir. Vize, esasında ilgili ülkenin sınırlarından giriş yapmanıza izin verildiğini ortaya koyan bir belgedir. Vize ile yabancı girişi kabul eden ülkelere yasal olarak giriş yapmanız mümkün olmamaktadır.

Pakistan Aile Ziyareti Vize İşlemleri?

Pakistan’daki sevdiklerinizi ziyaret etmek istediğinizde ihtiyacınız olan Pakistan aile ziyareti (akraba)vizesi, alabilmeniz için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bununla birlikte Pakistan akraba ziyareti vizesi, alabilmeniz için Pakistan’da ikamet eden ve ziyaret edilecek olan kişiden davet mektubu almanız gerekiyor.

Vize alabilmeniz için gerekli olan davet mektubunun alınamaması durumunda ise Pakistan ziyaretçi vizesi alma ihtimaliniz söz konusu olmayacaktır. Pakistan akraba ziyareti vizesi işlemlerinin başlatılmasının söz konusu olması durumunda ise Pakistan’daki ziyaret edilmek istenen akrabalardan davet mektubu ve akrabalık ilişkisinin noter tasdiki gerekiyor.

Pakistan’da çalışan veya öğrenim görmekte olan yahut iş arkadaşlarının ziyaret edilebilmesinin mümkün olabilmesi için ev sahibi tarafından imzalanmış davet mektubuna ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte ve ev sahibinin Pakistan’da bulunan şirketinden ve ya kurumundan istihdam ya da öğrenim belgesinin alınması zorunluluğu söz konusudur.

Pakistan’a dost ve ya aile bireylerini ziyaret amacıyla gidecekseniz bu bilgileri göz önünde bulundurmanızda önemli yarar olacaktır. Böylelikle alacağınız davetiyenin beraberinde Pakistan ziyaretçi vizesi işlemlerinizi başlatmanız mümkün olmaktadır.

Pakistan Aile Ziyareti Nasıl Alınır?

Pakistan aile ziyareti vize başvurusunu yapabileceğiniz çeşitli kurumlar bulunuyor. Bu kurumlar, Pakistan Konsolosluğu tarafından, Pakistan vize işlemleri için yetki verilmiş acentelerdir. Bu acenteler aracılığıyla vize için başvurularda bulunabilirsiniz.

Ancak başvurularınızı eksiksiz ve doğru biçimde bir araya getirilmiş başvuru evraklarıyla yapmanız önemli bir konudur. Aksi taktirde Pakistan ziyaretçi vizesi alamazsınız. Yapılacak olan Pakistan ziyaretçi vizesi başvurularında, güncel durumunuzu içeren, yenilenmiş bir pasaport kullanılmalıdır. Başvuruda bulunacağınız pasaportun Pakistan seyahatinin süresinin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir.

Ayrıca Pakistan ziyaretçi vizesi başvuru işlemleri için kullanacağınız pasaportun en az 2 boş sayfası olması gerekiyor. Tüm bu bilgiler Pakistan Konsolosluğu tarafından değerlendirilecektir. Yıpranmış, güncel olmayan ve hasar görmüş pasaportlarla başvuruda bulunmanız durumunda işlemler olumsuz sonuçlanır. Pakistan vize uyum şartlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekliliği söz konusudur.

Pakistan Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar?

Ayrıca Pakistan ziyaretçi vizesi başvuru işlemleri için ihtiyacınız olan çeşitli evrakların varlığı söz konusudur. Bu evrakların eksiksiz ve içerdikleri bilgilerin doğru olması, vize başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Pakistan aile ziyareti vizesi için gerekli olan belgeler şunlardır;

  • Pakistan vize başvuru formu
  • 10 yıldan eski olmayan bir Pasaport
  • İki adet güncel durumunuzu gösteren ve 6 aydan eski olmayan biometrik fotoğraf
  • Ziyaretine gidilecek olan aile bireyi tarafından yazılmış davet yazısı ( Pakistan Noter onaylı)
  • Daveti yapan kişinin kimlik ve pasaport fotokopileri
  • Kimlik fotokopisi
  • Şirketin antetli kağıdına Pakistan Başkonsolosluğuna hitaben yazılmış İngilizce dilinde Vize talep dilekçesi
  • Kullanılacak olan pasaportun işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopileri gerekmektedir.

Pakistan ziyaret vizesi alım süresi, gerekli evrakların tamamlanma ve değerlendirme süresine göre farklılık göstermektedir. Bazı hallerde Pakistan Konsolosluğunun evrakların değerlendirmesini yapabilmek için ek süreye ihtiyaç duyabilmektedir. Bu olasılık, Pakistan ziyaretçi vizesinin açıklanma süresini belirleyici rol üstlenecektir.

İhtimallerin göz önünde bulundurulması durumunda ise, Pakistan ziyaretçi vizesi alım süresi en çok 3 haftalık süre içerisinde alınabilecektir. Bu duruma ek olarak Pakistan Konsolosluğu gereksinim duyması halinde, Pakistan ziyaretçi vizesi başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir. Yine bu olasılık vize alım süresinin belirlenmesini sağlayıcı rol oynayacaktır.

Pakistan Aile Ziyareti Vize Ücretleri

Pakistan aile arkadaş ziyareti vize ücreti, Pakistan’da kalış süresi ve ülkeye giriş-çıkış sayısı gibi durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanında, Pakistan Konsolosluğu tarafından vize ücretine belirli hallerde koordinasyon ücretleri de dahil edilebilmektedir. Vizenizin şahsınıza özel durumuna dair Pakistan vize ücretinde herhangi bir değişiklik yapılması söz konusu olamaz.

Yukarıda da ifade edildiği üzere, Pakistan vize başvuru formunda da ibraz ettiğiniz turistik, ticari ya da aile ziyareti vize türü ve vize süresi, vize ücretinde önceliği belirleyen kriteri oluşturmaktadır.

Vize ücretleri ile alakalı olarak bilinmesinde yarar olan en önemli bilgi, Pakistan aile arkadaş ziyareti vize başvurusu için ödeyeceğiniz ücret ile alakalıdır. Yapmış olduğunuz başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde yaptığınız ödemelerin iadesi söz konusu olmamaktadır.