Pakistan Ankara Büyükelçiliği

Pakistan Ankara Büyükelçiliği

Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da bulunmakta olan Pakistan Ankara Büyükelçiliği, Pakistan ülkesinin Türkiye’de mevcudiyeti söz konusu olan resmi nitelikteki temsilcisidir. Türkiye ile Avrupa arasında olan sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmeyle görevli durumda olan Pakistan Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde mevcudiyeti söz konusu olan konsolosluk bölümü ile kendi görevleri kapsamındaki bölgelerde yaşamakta olan kişilerin Pakistan Vizesi ve Pakistan Konsolosluk işlemlerini üstlenmektedir.

Pakistan topraklarına yolculuk gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanı sıra Türkiye’de oturum izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri ile ilgili karar verme yetkisi Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu ile birlikte Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne ait durumdadır.

Pakistan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk departmanı aynı zamanda Türkiye’de yaşayan Pakistan vatandaşlarının evlilik, boşanma, doğum, ölüm, pasaport yenileme gibi çeşitli belge tasdiki gibi konularla alakalı destek sunmakla yükümlüdür.

Pakistan Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Ankara şehri ve çevre illerde yaşamakta olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gereksinim duydukları Pakistan vize işlemleri için Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilme imkanına sahiptirler.

Türkiye topraklarında oturum izni olan Pakistan vatandaşlarının da ihtiyaç duydukları çeşitlilik gösteren konsolosluk işlemleri için Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmaları gerekliliği söz konusudur.

Kısa süreli nitelikte olan Pakistan vizeleri olarak kabul gören Pakistan Ticari Vizesi, Pakistan Turistik Vizesi ve Pakistan Aile Ziyareti Vizesi başvuruları, Vize Hizmet Merkezlerine gerçekleştirilebilmektedir.

Ankara ilindeki Pakistan Ankara Büyükelçiliği’nde görev yapan konsolosluk bölümü, kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar dışında) Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş durumda olan Vize Hizmet Merkezleri vasıtasıyla kabul etmektedir.

Fakat uzun süreli olan Pakistan vizesi başvuruları söz konusu olması durumunda Pakistan Konsolosluğu’na ya da Pakistan Büyükelçiliği’ne şahsi olarak başvuru gerçekleştirilmesi gerekliliği söz konusudur. Pakistan Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu şirketler aracılığıyla Pakistan Turistik vize, Pakistan Aile Ziyareti, Pakistan Ticari vize ve Pakistan transit vize başvuruları yapılması mümkün olmaktadır.

Gerçekleştirilmiş olan Pakistan vize başvurusu, aracı nitelikteki kurumlara yapılmış olsa dahi gerçekleştirilmiş haldeki başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yönündeki yetki Pakistan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne ait durumdadır.

Pakistan Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Pakistan Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde olan kişiler, Pakistan Vizesi başvurularında ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin maksadına uygun nitelikte olan evraklar sunmakla yükümlü durumdadır. Bu evrakların hazırlanmasından sonra Pakistan Ankara Büyükelçiliği’nden randevu alınması önemlidir. Randevu sahibinin yapmış olduğu vize başvurusu sürecinde Pakistan Ankara Büyükelçiliği’nden almış olduğu randevu tarihine ve saatine göre eksiksiz olarak hazırlanıp doldurulmuş vize başvuru formu ve talep edilmiş olan evrakları ibrazı önemlidir.

Pakistan Ankara Büyükelçiliği, Pakistan resmi tatil günleri ve Türkiye resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne vize işlemleri ve ya konsolosluk işlemleri için başvuru yapacak olan kişiler, ihtiyaç duydukları işlemlerini yaptırırken, Pakistan Ankara Başkonsolosluğu’nun kapalı olduğu resmi tatil günlerini dikkate almaları gerekmektedir. Pakistan Ankara Büyükelçiliği’nin tatil günler;

– 5 Şubat Keşmir Dayanışma Günü

– 23 Mart Pakistan Milli Günü

– 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı

– 1 Mayıs Uluslararası İşçi Bayramı

– Şeker Bayramı

– Pakistan Bağımsızlık Günü

– 30 Ağustos Zafer Bayramı

– Kurban Bayramı

– Aşure Günü

– 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

20 Kasım Eid-e Milad Un Nab

25 Aralık Quaid-e Azam Doğum Günü

Pakistan Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Ankara Pakistan Büyükelçiliği, Türkiye’de Pakistan’ı temsil eden, Pakistan ülkesinin en resmi kurumu olma özelliği barındırır. Bir ülkeyi bir başka ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilişkili kurumlar düzeyinde temsil etmektedir.

Kurum Pakistan Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve çıkarlarını gözetir. Pakistan devletin, Türkiye ile mevcut durumdaki dostluk, siyasi, ekonomik, kültürel ve bilimsel ilişkilerini başarılı bir düzeyde tutma çabası sürdürür.

Ayrıca, Pakistan Ankara Büyükelçiliğndeki Konsolosluk departmanı Pakistan vize işlemleri içinde faaliyetler yürütürken, Pakistan vizesi, Pakistan vize başvurusu, Pakistan vize başvuru formu, Pakistan kısa ve uzun süreli vize başvuru işlemleri, Pakistan vize ücretleri için de hizmet vermektedir.

Pakistan vize işlemleri, şahsi olarak Konsolosluğa başvurulmak suretiyle gerçekleştirilebilirken, Pakistan vize işlemleri için çalışmalar yapan yetkili firmalar vasıtasıyla da Pakistan vizesi başvurularında bulunula bilmesi söz konusu olmaktadır.

Pakistan’a gerçekleştirilecek olan seyahatin amacına göre gerekli olan vize türü ve vizenin kalış süresine göre vize ücreti, Ankara Pakistan Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir.