Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu kuruma yakın alanlardaki kişilerin Pakistan vizesi ile ilgili işlemlerini yürütmektedir. Ayrıca, Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Pakistan ülkesine ait tüm konsolosluk işlemlerini de yürütmekle sorumlu bir kurumdur.

Pakistan ülkesine seyahat edecek olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları vize işlemleri konusunda Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na gerekli başvuruda bulunmaları gerekir. Vize işlemlerinde ve vize sonuçlarında karar yetkisi tamamen Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Bu nedenle yapılacak müracaatlarda konsolosluklardan randevu alınarak gerekli işlemlere başlamak gerekir.

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu yalnızca vize süreçlerinde değil aynı zamanda Türkiye’de bulunan Pakistan vatandaşlarının idari işlerinde de sorumlu bir kurumdur. Özellikle Pakistan asıllı vatandaşların tüm evlilik, boşanma ve belge tasdiki gibi konularında yardımcı olmakla görevlidir. Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemlerinde ya da diğer idari işlemlerde randevu usulü ile çalışmaktadır.

Bu nedenle herhangi bir işlem için konsolosluğa gidilecekse öncelikle birimlere göre randevu almak gerekir. Ayrıca, konsolosluğun çalışma saatleri de oldukça önemlidir. Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu hafta içi 08.30 ile 17.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Bu saatlere dikkat ederek tüm vize işlemleri ve idari işlemler yapılabilir.

Özellikle İstanbul ve diğer çevre illerde bulunan Türk vatandaşları Pakistan vizesi için öncelikli olarak Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na şahsen başvuruda bulunabilirler. Genel olarak kısa süreli vizelerin tamamı belirlenen vize danışmanlık merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Pakistan Konsolosluğu vize süreçlerini iki farklı şekilde değerlendirir. Konsolosluk kısa süreli vize işlemleri için genellikle Pakistan Konsolosluğu ile Pakistan Büyükelçiliği tarafından özel yetki verilmiş vize merkezleri bu konuda hizmet vermektedir.

Fakat kişiler eğer uzun süreli Pakistan vizesi yani oturum vizesi için başvuru yapacaksa doğrudan Pakistan Konsolosluğu’na giderek şahsen başvurularını yapılmalıdır. Oturum vizesi haricindeki vize türleri başvurularında ise vize merkezleri tüm vatandaşlara hizmet vermektedir.

Vize sürecinden sonraki değerlendirme aşaması ise Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Çünkü, Pakistan için gerekli olan vize başvurusu, diğer aracı kurumlara dahi yapılmış olsa başvuruların tüm değerlendirilme aşaması ve onaylanma sürecindeki yetki Pakistan Konsolosluğu’na aittir.

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevu

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda vize işlemleri ya da ülke ile ilgili idari işlemler yapılmaktadır. Yapılacak olan işlemlerin doğru şekilde ilerlemesi ve hızlıca çözüme ulaşması için idari birimlerden randevu almak gerekir. Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu tüm işlemlerinde randevu usulü ile hizmet vermektedir.

Randevu usulü kişilerin işlemlerinin daha hızlı şekilde değerlendirilmesini ve çözüme ulaştırılmasını sağlar. Randevu almadan doğrudan konsolosluğa gitmek ve işlem talebinde bulunmak geçersiz sayılacaktır. Bu sebeplerden dolayı vize işlemleri ya da diğer idari işlemlerde mutlaka konsolosluktan randevu almak gerekmektedir.

İşlemler hangi birimin görev alanına giriyorsa randevu da mutlaka o birimden alınmalıdır. Özellikle vize işlemleri için konsolosluğa müracaat edilecekse vize biriminden sorumlu bölümden randevu almak gerekir. Randevu alırken de kesinlikle konsolosluğun mesai saatlerine ve resmi izin günlerine dikkat edilmelidir. Aksi halde bu süreç daha da uzun bir hal alabilir. Randevu alınarak yapılacak vize müracaatlarında hem vize süreci daha hızlı değerlendirilmeye alınmakta hem de vatandaşlar işlemlerinde daha hızlı sonuç elde etmektedir.

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Pakistan ülkesine seyahat edecek vatandaşlar vize süreçleri için mutlaka vize harç bedellerini yatırmak zorundadır. Vize harç bedelleri her yıl artış göstermektedir. Genel olarak harç bedelleri Pakistan Başkonsolosluğu tarafından belirlenir ve dolar cinsinden yatırılır. Vize çeşitlerine göre vize harç bedelleri de değişiklik göstermektedir. Özellikle kısa ve uzun süreli vizelerde fiyatlar birbirinden çok farklıdır.

Pakistan ülkesine gidecek kişiler vize ücreti olarak 170 USD ile 400 USD arasında bir harç bedeli ödemek zorundadır. Turistik Pakistan vizesi kısa süreli olarak 170 USD civarındadır. Ticari vizeler ise genellikle harç bedeli en yüksek olan vize türlerinden birisidir. Vize bedelleri vize başvurusu yapıldığında mutlaka ilgili kuruma yatırılmalıdır.

Aksi halde vize başvurusu değerlendirilmeye alınmaz. Ayrıca, vize ücretleri diğer vize giderlerini kapsamaz. Vize harç bedeli yalnızca vize sürecinin değerlendirilmeye alınması için gerekli olan bir süreçtir. Bu nedenle vize sürecinin başlaması açısından gerekli olan bir bedeldir. Bu bedel diğer giderleri içermez. Diğer giderler için ayrıca bir ödeme yapmak gerekir.