Pakistan Konsolosluğu

Pakistan Konsolosluğu

Pakistan’da bulunmak isteyen vatandaşların Pakistan konsolosluğunun sunmuş olduğu şartları taşımaları gerekiyor. Genel olarak vize taleplerinde talep edilen evraklar genel bir özellik içermesine rağmen bazı ülkeler farklı belgeler de isteyebiliyor.

Pakistan konsolosluğu da diğer ülke konsoloslukları gibi randevu sistemi ile çalışarak başvuru yapmak isteyen kişilere talepleri doğrultusunda öncelikle randevu tarihi belirleniyor. Randevu tarihinde kişilerin Pakistan’a hangi amaç ile gitmek istedikleri, ne kadar süre ile kalmak istedikleri gibi konularda bir ön görüşme yapılıyor.

Bir ülkeye vize için talepte bulunan kişilerin hangi amaçla gitmek istediklerini mutlaka başvuru dilekçelerinde belirtmeleri gerekiyor. Pakistan konsolosluğu da talep dilekçelerinde ziyaret amacı belirtilmemiş ise yapılan bu tür talepleri kabul etmiyor.

Pakistan Konsolosluğu Vize İşlemleri

Pakistan konsolosluğunda vize işlemleri yapabilmek için öncelikle vize talep başvurusu için gerekli evrakların tam olarak ne olduğu konusunda bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bu belgeler hakkında bilgi sahibi olundukta sonra vize için en temel görevler yerine getirilmişi sayılıyor.

Pakistan konsolosluğu istenen evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmesinden sonra başvuru yapacak olan kişilerin durumlarını inceliyor. Yapılan durum incelemesinde kişilerin yurt dışına çıkmalarına engel olan hukuki bir durumun olup olmadığı kontrol ediliyor.

Özellikle son yıllarda yurt dışına çıkan ve sınır dışı edilme durumları ile karşılaşma durumu olup olmadığı öncelikle takip edilen bir durum olarak dikkat çekiyor.

Pakistan Konsolosluğu Randevu

Pakistan konsolosluğunun yoğun çalışmasından dolayı başvuru yapmak isteyen kişilere öncelikli olarak randevu veriliyor. Pakistan konsolosluğuna gidilerek randevu talebi dilekçe ile yapılıyor.

Yapılan işlem neticesinde randevu tarihi o gün de belirlenebildiği gibi daha sonraki aşamada da belirlenerek ilgili kişi bilgilendiriliyor. Burada önemli olan nokta kişilerin başvuru için gerekli şartları öğrenerek randevu tarihine kadar bu şartları yerine getirmeleridir.

Bu durum kişilere zaman kazandırması ve eksik evrak durumu söz konusu olduğunda bu durumun düzeltilmesi için imkan sağlıyor. Randevu tarihinin unutulması ya da gününün geçirilmesi durumunda yeni bir randevu talebinde bulunmak gerekiyor. Bu nedenle tarihe dikkat ederek tarihin geçmemesine dikkat edilmesi gerekiyor.

Pakistan Konsolosluğu Vize Ücretleri

Pakistan’a hangi amaçla seyahat edilmek istenirse istensin seyahat amaçlarına göre belirli bir vize ücretleri talep ediliyor. Vize ücretleri konsolosluğun belirlediği miktarlarda her yıl yeniden düzenleniyor. Öğrenciler ve yetişkinler için vize ücretleri farklılık gösteriyor.

Vize ücretlerinin son miktarları Pakistan konsolosluğu ve internet sitesinden öğrenilebiliyor. Kişiler için belirlenen vize ücretleri Pakistan konsolosluğunun belirttiği bankaların hesap numaralarına yatırılması gerekiyor. Vize ücretlerinin yatırılması durumunda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus söz konusudur.

Bankaya yatırılan vize ücretleri karşılığında ödendi belgesinin alınması ve konsolosluğa sunulacak evraklar içerisinde ibrqaz edilmesi gerekiyor. Ödendi belgesinde ise okunaklı bir şekilde başvuru sahibinin adı ve soya adı ile ödenen miktarın yer alması gerekiyor.

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye genelinde Pakistan konsolosluklarının bağlı olduğu ikinci başkonsolosluk makamıdır. İlki Ankara Pakistan büyükelçiliğidir. Pakistan İstanbul başkonsolosluğu hem Pakistan’a gitmek isteyen hem de ülkemizde yaşayan Pakistan vatandaşlarının resmi işlemlerini yerine getiriyor. Aynı zamanda diğer illerde yer alan Pakistan konsoloslukları arasındaki koordinasyon ve bütünlüğü sağlıyor.

Yapılan vize işlemlerinin ilgili Pakistan konsolosluğu tarafından onay görmemesi durumunda başvuru sahiplerinin bu ret kararına itiraz için Pakistan İstanbul başkonsolosluğuna başvuru yapmaları gerekiyor. Yapılan itirazlar neticesinde Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu durum değerlendirmesi yaparak ret edilen vize başvurusu hakkında reddin onayı ya da reddin bozulması yönünde karar verebiliyor.

Pakistan Ankara Büyükelçiliği

Pakistan Ankara büyükelçiliği, Türkiye ile Pakistan arasındaki tüm diplomatik ilişkilerin bağlı olduğu ve görüldüğü yerdir. Aynı zamanda Pakistan Ankara büyükelçiliği Türkiye’de bulunan Pakistan Başkonsoloslukları ile tüm Pakistan konsoloslukları arasındaki koordinasyon ve iletişimi sağlıyor. Aynı zamanda çalışma koşullarını ve usullerini belirleyerek başkonsolosluk ve konsolosluklara bildiriyor.

Kişilerin yapmış oldukları başvuruların Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından da ret edilmesi durumunda başvuru sahiplerinin son itiraz merci olarak Pakistan Ankara Büyükelçiliğine başvurması imkanı söz konusudur.

Pakistan Ankara büyükelçiliği aynı zamanda ülkemizde yaşayan Pakistan vatandaşların ülkemizde kaldıkları süre içerisinde tüm resmi işlemlerini yerine getirmelerine olanak sağlıyor. Bu resmi işlemler ölüm, doğum, pasaport, kimlik yenileme ve vize işlemleridir. Özellikle Türk vatandaşların vize başvurusu neticesinde vizelerinin kabul edilmesine bağlı olarak Pakistan’da geçirecekleri sürelerin takip edilmesi ve aynı zamanda Pakistan’da bulundukları zaman içerisinde herhangi bir yasa dışı işlemlerden dolayı sınır dışı edilmişler ile bu kişilerin kayıtlarını tutuyorlar.

Pakistan’a çeşitli nedenler ile giden Türk vatandaşları Pakistan’da kalış sürelerini uzatmak istediklerinde Pakistan Ankara Büyükelçiliğinin olur raporu doğrultusunda kalış sürelerini uzatabiliyorlar. Diplomatik anlamda oldukça büyük bir önem ve etkiye sahip olması nedeni ile Pakistan Ankara Büyükelçiliği, üstlendiği resmi sorumlulukların son halkası olarak görülüyor. Aynı zamanda Pakistan’a girişi yasaklı olan kişilerin ceza sürelerini ve cezalarının kalkması ile ilgili görüş bildirme durumu da Pakistan Ankara Büyükelçiliğinin görev tanımı arasında bulunuyor.