Pakistan Ticari Vize

Pakistan Ticari Vize

Türkiye’de herhangi bir ticaret faaliyetinde bulunan şirket ve firmalar ile bireysel çalışanlar Pakistan’daki çalışma koşullarını değerlendirmek için Pakistan ticari vize başvurularında bulunabiliyorlar.

Pakistan ticari vize başvuruları Pakistan konsolosluğuna yapılarak, uluslararası vize hükümlerine göre işlemler yapılıyor. Genel anlamda konsolosluklar yoğun bir çalışma temposu içerisinde olduğundan vize talebinde bulunacak olan kişileri bu yoğunluğu göz önünde bulundurması gerekiyor.

Pakistan konsolosluğu randevu sistemi ile çalıştığından dolayı randevu için en uygun zaman diliminin hangisi olduğu konusunda da araştırma yapmak yararlı oluyor. Ticari vize işlemleri işlemleri için başvuru sahiplerinden diğer işlemlerden farklı olarak bir takım belgeler de isteniyor. Başvuru işlemlerinin en başından son aşamasına kadar büyük bir titizlik ile işlemlerin yerine getirilmesi isteniyor.

Pakistan Ticari Vize İşlemleri

Pakistan konsolosluğundan ticari vize talebinde bulunmak için iki farklı sistem uygulanıyor. Eğer ki başvuruda bulunacak olan kişiler bireysel anlamda ticari işlemler için bu talepte bulunacaklar ise Pakistan’da hangi şirket ve firma ile çalıştıklarını belirlemeleri gerekiyor.

Konsolosluk verilen bu bilgiler ışığında araştırma ve incelemelerde bulunuyor. Aynı zamanda eğer ki talepte bulunacak olan taraf bir şirket ya da firma ise ticari hizmet vermediğini belgelemelidir. Bunun yanı sıra Pakistan’da hangi şirket ya da firmalar ile ticari faaliyet içerisinde olacaklarını da belirtmeliler.

Pakistan konsolosluğu bu verileri aldıktan sonra gerekli araştırmaları yapıyor ve diğer belge ve evraklarda da eksiklik söz konusu değil ise vize işlemleri hakkında onay kararını veriyor. Bu sürece kadar talep edilen belgelerde herhangi bir eksiklik ya da netlik söz konusu değil ise konsolosluğun vermiş olduğu karar vize işlemleri için ret oluyor.

Pakistan Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Pakistan ticari vizesi için konsolosluğun belirlemiş olduğu usullerin tam anlamı ile yerine getirilmesi gerekiyor. Bu usuller belirlenen randevu tarihinde hazır bulunmaktan istenen evrakların temin edilerek belirtilen yasal süre içerisinde teslim edilmesini kapsıyor. Bu süreç belli bir zaman alabiliyor. Bu nedenle ticari vize onayı verilmeden herhangi bir uçak bileti işlemleri yapılmaması öneriliyor.

Çünkü konsolosluğun işlemlerinin ne kadar sürece kesin olarak bilinmediğinden bilet işlemlerinin vize onayından sonra yapılması kişi, şirket ya da firmaların yararına olacaktır. Konsolosluk başvuru sahiplerinden tam anlamı ile doğru bilgiler istiyor. Eğer ki herhangi bir istenen evraktaki bilgilere ulaşmak mümkün değil ise ilgili belgeler ile ilgili resmi makamlardan talepte bulunmak gerekiyor.

Çünkü Pakistan konsolosluğu ne olursa olsun talep etmiş olduğu tem belge ve evrakları tam olarak istiyor. Talep edilen tüm belge ve evraklar tamamlandıktan sonra Pakistan konsolosluğuna ibraz ediliyor. Ancak bu evrak ve belgelerin konsolosluğun belirlemiş olduğu resmi süre içerisinde tamamlamak ve ibraz etmek vize onayı için oldukça önemlidir.

Vize onayının verilebilmesi için tüm belge ve evrakların resmi olması ve içerdiği bilgiler bakımından da doğru bilgileri içermesi aranan özellikler arasında yer alıyor. Kasten yanlış bilgi veren kişileri vermiş olduğu bu bilgilerin tespit edilmesi durumunda konsolosluk tarafınsan tutulan tutanak ile hem vize onayı verilmiyor hem de kişiler için soruşturma işlemleri başlatılıyor.

Pakistan Ticari Vize Gerekli Evraklar

Pakistan ticari vize talebinin onaylanması için bir takım belgelerin hazırlanması ve konsolosluğa teslim edilmesi gerekiyor. Bu belgelerin başında tüm vize taleplerinde olduğu gibi başvuru formu geliyor. Başvuru formunda vize talebinde bulunan kişiler ile ilgili tüm kişisel bilgiler yer alıyor.

Bu kişisel bilgiler sayesinde konsolosluklar ilgili kişiler hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Bu nedenle başvuru belgesi üzerinde istenen bilgilerin anlaşılır ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekiyor. Bu bilgiler, tükenmez kalem ile ve büyük harfler ile yazılıdır. Yazı karakterlerinin okunaklı olduğundan emin olmak gerekiyor. Başvuru belgesinden sonraki aşamada ele alınması gereken belgelerden birisi de pasaporttur. Pasaportların tahrik edilmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda pasaportların 10 yıldan daha eski olmamasına özen gösterilmelidir.

Pasaport üzerinde yer alan imza ile başvuru belgesi üzerinde yer alan imzaların aynı olduğundan emin olmak gerekiyor. Bir başka istenen evrak ise biometrik fotoğraftır. Son 6 aya ait biometrik fotoğraflar pasaport ve başvuru belgesindeki fotoğraflar ile aynı olmalıdır. Kişinin ikamet adresini gösteren ikametgah belgesi, adli sicil sorgulama belgesi, ticari anlamda hizmet verildiğini gösteren ticari hizmet onay evrakları başvuru evrakları arasında yer alması gereken evraklardır.

Pakistan Ticari Vize Ücretleri

Pakistan ticari vize işlemleri için belirlenen vize ücretlerinin yatırılması gerekiyor. Ticari vize ücretleri Pakistan konsolosluğunun belirlenmiş olduğu ücretler kapsamında ele alınıyor. Ödeme yapan başvuru sahibi ödeme yaptığına dair kendisine verilen belgeyi konsolosluğa ibraz etmesi gerekiyor. Ödendi belgesi diğer evraklar ile birlikte verilebiliyor.

Ticari vize ücretleri diğer vize ücretlerinden biraz daha farklı oluyor. Vergi harcı gibi konularda ekstra ödemeler yapılması gerekebiliyor. Ticari vize ücretleri bankalara yapılabileceği gibi bizzat konsolosluğa da yapılıyor. Eğer ki bankalara yapılacaksa ödendi belgesi mutlaka talep edilmelidir.